На 3 декември 2025 г. в сградата на Трета природоматематическа гимназия официално беше открит новият STEM център, изграден по Национален план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), компонент „Училищна STEM среда”/ BG–RRP-1.015. Гости на събитието бяха: г-жа Антоанета Хинева – директор на общинска дирекция „Образование и младежки дейности”, г-жа Даниела Дачева – заместник-кмет на район Одесос, г-жа Кремена Георгиева – директор на ОУ „П. Р. Славейков”, г-жа Ася Чилингирян – директор на Трета до юни, 2025 г., г-жа Миланка Йорданова – ЗДУД на Трета до 2024 г., както и учители от гимназията.
Кабинетът по биология беше преобразуван в модерен кабинет по природни науки, което позволява провеждането на лабораторни упражнения и експерименти. Помещението е снабдено с ново обзавеждане, апаратура и дигитални ресурси, които подпомагат практическото обучение (лаптопи zSpace, снабдени са със софтуер за природни науки за гимназиален етап и софтуер за „виртуална химична лаборатория”, дигитални микроскопи, осигуряващи възможности за детайлни наблюдения и провеждане на електронно подпомагани лабораторни дейности). Към кабинета е устроено хранилище – място за съхранение на учебни материали, препарати, модели и лабораторно оборудване, поддържащо ефективната организация на практическите дейности.
Два от компютърните кабинети на третия етаж са обновени с нова техника (интерактивен дисплей, 3D принтер, 3D скенер, лаптопи, настолни компютри и др.). Те позволяват провеждането на часове по информатика, информационни технологии и специализирани STEM дейности.
По проекта беше закупена и мобилна STEM лаборатория „Science Bus”, която дава възможност за провеждане на експерименти и изследвания както в класните стаи, така и извън тях.
Новата STEM среда създава условия за по-качествени и интерактивни учебни занятия, за развиване на умения като критично мислене, работа в екип и решаване на реални проблеми. Тя ще спомогне за включване на учениците в научни проекти и състезания, както и за разнообразяването на учебния процес с лабораторни и практически дейности. Новият STEM център ще разшири възможностите за обучение и ще засили интереса на учениците към природните науки и технологиите.




















